Profilatkyka

Zrealizowane zadania publiczne, zajęcia w zakresie profilaktyki uzależnień:

2017 r. Gra miejska „Pewnego dnia w Breslau”

14 października 2017r. odbyła się kolejna edycja gry miejskiej, tym razem w klimacie czasów przedwojennego Wrocławia. Udział w wydarzeniu wzięło ok. 40 osób. Uczestnicy zostali podzieleni na 8 grup: studentów, lekarzy, budowniczych, poetów, bankierów, fizyków, komików i sportowców. Wszystkie zadania były wykonywane w konspiracji. Podstawą prawidłowo wykonanego celu dnia, była współpraca. Ideą gry było przeniesienie się do roku 1937, w którym Polacy, mieszkający w ówczesnym Breslau, byli obserwowani przez nazistów. Każda z grup miała do zrealizowania inny plan dnia, który był prezentowany na podsumowującym, tajnym spotkaniu wszystkich uczestników w kinie Nowe Horyzonty. Sportowcy organizowali zawody na rynku, poeci deklamowali autorski wiersz przed restauracją, studenci zorganizowali strajk, bankierzy przemycali surowce dla innych i wymyślali nową inwestycję.  Lekarze stworzyli lek, budowniczy mierzyli stopami powierzchnię rynku, a komicy nagrali humorystyczną, tematyczną scenkę. Niektórym udało się zrealizować cały plan dnia, a  innym tylko część. Dodatkowo, uczestnicy odnajdując miejsca, zaznaczone na niemieckiej mapie Breslau, znajdowali w nich zagadki dotyczące historii budynków i restauracji. Innym zadaniem było również odnalezienie miejsca ze starego zdjęcia. Chleb ze smalcem oraz ciepła herbata w restauracji „Przedwojenna”  stanowiły  przyjemny akcent po długich wędrówkach w centrum miasta.  Już parę dni później (tj.18.10.17r.) odbyło się podsumowanie gry w Domu Kultury „Bakara”. Quiz okazał się dobrym pomysłem na odświeżenie informacji zdobytych na temat przedwojennego Wrocławia. Zagraliśmy również w grę integracyjną z krzesłami. Na koniec przy smacznym poczęstunku minął czas poświęcony rozmowom i wspominaniu wspólnie spędzonej soboty.  

2017 r. Pierwsza edycja Alter sport Festiwal już za nami.

W dniach 15 – 16 września 2017 r. odbyła się pierwsza edycja Alter Sport Festiwal w Rybniku. Zadaniem organizatorów imprezy – Miasto Rybnik oraz MOSiR w Rybniku, było zwrócenie uwagi mieszkańców na alternatywne formy spędzania wolnego czasu. Zainteresowani, którzy w tych dniach wzięli udział w festiwalu nie zawiedli się. Przybyli na imprezę mieszkańcy Rybnika i okolic mogli podziwiać w akcji sportowców uprawiających min. mountainboard, street workout, tchoukball, strzelectwo czy boks. Można było poznać zasady gry w Bilard indyjski.

My natomiast chcieliśmy pokazać, że spędzanie wolnego czasu nie musi ograniczać się jedynie do sportów ruchowych, aby to udowodnić przedstawiliśmy na festiwalu grę logiczną Abalone oraz kubki Speed Stacks. Zarówno gra, jak i kubki cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników festiwalu. Jeżeli pośród osób układających na czas kubki Speed Stacks przeważała młodzież, to gra Abalone cieszyła się zainteresowaniem różnej grupy wiekowej. Osoby chętne mogły zmierzyć się w rozgrywkach z przedstawicielami naszego Stowarzyszenia. Gra Abalone jest fascynującą grą logiczną, kto raz spróbował w nią zagrać doceni jej prostotę i złożoność zarazem.

Pomysł stworzenia gry zrodził się w 1988 r. Powstała firma Abalone, która pierwszą grę wyprodukowała we wrześniu 1989 r. Nikt wtedy jeszcze nie przypuszczał, że ta gra podbije cały świat. Zaczęło się od Międzynarodowego Festiwalu Gier w Cannes, gdzie Abalone otrzymała miano gry dziesięciolecia. W kolejnych latach Abalone podbiła pięć spośród siedmiu kontynentów - od Austrii, Włoch, Hiszpanii, poprzez Japonię i Koreę, aż po Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk. (wikipedia.pl)

Facebook - Relacja z festiwalu

2017 r.  Spotkania integracyjne

W miesiącach: marcu i kwietniu grupa 14 młodych wolontariuszy Stowarzyszenia STACJA udała się na zajęcia integracyjne do Zespołu Szkół Specjalnych w Leszczynach – Czerwionce. W czasie pierwszego spotkania, które odbyło się 04.03.2017 r. młodzież poznała metody pracy terapeutycznej w szkole, np. społeczność terapeutyczną oraz Metodę W. Schernborn. Miała też okazję włączyć się aktywnie do tych zajęć wraz z uczniami niepełnoprawnymi. Zachęcona otwartością pani Dyrektor, uczniów i nauczycieli – terapeutów – młodzież spotkała się z nimi po raz drugi w 03.04.2017 r. W tym samym czasie odbywało się spotkanie Mam uczniów niepełnosprawnych w Klubie Rodzica. Nasi wolontariusze przygotowali i zaprezentowali uczniom program zajęć tematycznych o wiośnie. Pod okiem wykwalifikowanej kadry szkolnych pedagogów – zaprosili uczestników do słuchania bajki o wiośnie i innych zabaw ruchowych. Wolontariusze integrowali się z uczniami w czasie zabaw z chustą animacyjną. Na koniec spotkania młodzież mogła poznać technikę pracy plastycznej, co zaowocowało powstaniem pięknych kartek świątecznych.

Korzyści spotkań były obopólne: uczniowie leszczyńskiej szkoły mogli zapoznać się z pełnosprawnymi uczniami, pobyć razem i uczyć swoich pełnosprawnych kolegów i koleżanki otwartości, szczerości i radości z niczego. Wolontariusze nauczyli się cieszyć wszystkim, docenili swoje zdrowie oraz to, co mają na co dzień.

Młodzi wolontariusze oraz uczniowie z Leszczyn liczą na dalsze spotkania w nowym roku szkolnym.

2017 r. Dnia 20 maja we Wrocławiu odbyła się gra miejska o nazwie „Spotkanie klasowe”. Zorganizowali ją wolontariusze naszej STACJI. Fabuła dotyczyła losów Mai Olszewskiej, fikcyjnej postaci stworzonej na potrzeby gry. W wydarzeniu wzięło udział 35 osób. W celu przyciągnięcia takiej ilości osób, zostało utworzone specjalne wydarzenie na Facebooku, na którym umieszczane były wszystkie informacje organizacyjne  i materiały pomocne do rozwiązania zagadek już w trakcie samej gry. W różnych częściach miasta rozwieszono plakaty zachęcające do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na 6 grup. Każda z nich musiała wybrać swojego kapitana, dodatkowo wymyślić nazwę swojej drużyny oraz okrzyk. Gra rozpoczynała się o godzinie 14 przy Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie miały stawić się wszystkie grupy. Tam wręczono uczestnikom koperty z pierwszym zadaniem, które znajdowało się w Pasażu Grunwaldzkim. Cała gra polegała na tym, że w poszczególnych miejscach miasta znajdowały się koperty z instrukcją do rozwiązania zagadki, które każda grupa miała znaleźć i wykonać, w celu odgadnięcia miejsca ukrycia następnej koperty. Wszystkie stacje znajdowały się w okolicach Placu Grunwaldzkiego i Parku Szczytnickiego. Każda z grup musiała m. in. dowiedzieć się gdzie podają konkretną mieszankę kawy; rozwiązać łamigówkę liczbową, by dowiedzieć się jaki jest adres mieszkania głównej bohaterki; zmierzyć się z poezją K. C. Norwida czy dopasować obraz ze zdjęcia do prawdziwego widoku na Halę Stulecia. Co więcej, każdy zespół musiała zmierzyć się z zadaniem kreatywnym. Wymagało to umiejętności pracy w zespole, pomysłowości, odwagi oraz otwartości na ludzi. Tak więc, jedna z grup wręczała Ordery „Cierpliwego Klienta” osobom stojącym w kolejce w zawsze zatłoczonej Biedronce. Inny zespół miał za zadanie zaśpiewać piosenkę na Placu Społecznym wraz z przypadkowymi przechodniami, kolejny zatańczyć belgijkę ze studentami  przy akademikach. Wszystkie te polecenia były inspirowane zachowaniem i życiem Majki, której losy po kolei, z stacji na stację poznawali uczestnicy. Ostatnim zadaniem było, po znalezieniu ulotki z filmu, wymyśleć i opisać co wydarzyło się w życiu Majki, co zupełnie zmieniło jego bieg. Każda grupa odczytała swoje pomysły przy wspólnym grillowaniu oraz zaprezentowała swoje okrzyki. Aby kontynuować nawiązywanie nowych znajomości, 24 maja bieżącego roku odbyło się spotkanie podsumowujące w centrum kultury „Bakara”. Organizatorzy gry miejskiej, przygotowali pamiątkowy i humorystyczny film z wydarzenia. Przy słodkim poczęstunku uczestnicy mogli poznać osoby z innych grup, grając w gry integracyjne. Na pożegnanie, każdy wychodził z uśmiechem na twarzy, nie mogąc się doczekać kolejnego tego typu wydarzenia.

     

   

2017 r. W dniu 5 kwietnia we współpracy z DK Bakara we Wrocławiu, STACJA zorganizowała spotkanie profilaktyczno-edukacyjne "Wizualizacja dźwięku". Licznie zgromadzona młodzież mogła poprzez uczestnictwo w laboratoryjnych doświadczeniach w ciekawy sposób spędzić wolny czas jak też szerzej zainteresować się praktyczną nauką. Więcej takich spotkań to mniej problemów z uzależnieniami.

2016 r. We współpracy z DK Bakara we Wrocławiu zorganizowaliśmy
w listopadzie spotkanie z pedagogiem, terapeutą a zarazem pasjonatem turystyki rowerowej Panem Andrzejem Mikieko, który poprzez relacje
z wycieczki rowerowej z Pasawy do Bratysławy wzdłuż Dunaju przybliżył tło historyczno-kulturowe wspomnianych terenów, a także walory turystyczne. Głównym celem było jednak zachęcenie licznie zgromadzonej widowni do własnego wysiłku oraz poszukiwania aktywnych form spędzania wolnego czasu co jest jednym z podstawowych czynników zadowolenia w życiu i wolności od używek. Poprzez liczne pytania zgromadzonej widowni i żywą reakcję, spotkanie możemy uznać za udane.

2012 r. Zadania publiczne „Aktywny wygrywa” oraz „Wiem, więc wspieram”, na które przyznano dotację z UM Rybnik. Prowadzenie punktu konsultacyjnego ds. uzależnień, zajęcia profilaktyki uzależnień w szkołach na terenie Rybnika, wyjazdy integracyjne. 

 2011 r. Zadanie publiczne „Postaw tamę uzależnieniom”, na które przyznano dotację z UM Rybnik: prowadzenie punktu konsultacyjnego ds. uzależnień, zajęcia profilaktyki uzależnień w szkołach na terenie Rybnika, wyjazdy integracyjne.

2010 r. Zadanie publiczne „Program wsparcia dla abstynentów WWW czyli wygrałem, wyszedłem, wracam” na które przyznano dotację z UM Rybnik.

2009 r. Zadanie publiczne ,,Tama”- współfinansowane ze środków UM Rybnik.

2008 r. Współpraca  ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzielnicy Maroko-Nowiny i Młodzieżowym Domem Kultury w Rybniku przy realizacji zadania współfinansowanego przez Miasto Rybnik ,,Akcja Lato i Zima na Nowinach 2008” - przeprowadzenie cyklu spotkań z dziećmi i młodzieżą dotyczących profilaktyki uzależnień

2007 r. Zadanie publiczne „Rybnik bez narkotyków” - współfinansowane ze środków  Miasta Rybnik. Oprócz naszej podstawowej działalności (punkt konsultacyjny, zajęcia profilaktyczne, szkolenia), w ramach tego projektu (współpraca z Młodzieżowym Domem Kultury w Rybniku) mogliśmy zorganizować forum dyskusyjne dla przedstawicieli instytucji oświatowych i innych, związanych z problemem narkomanii, które spotkało się z dużym zainteresowaniem.

2007 r. Współpraca z Młodzieżowym Domem Kultury w Rybniku  przy wykonaniu zadania ,,Nie biorę narkotyków- kreci mnie moja pasja” realizowanego w ramach rządowego programu ,,Zero tolerancji dla przemocy”.

 2006 - 2007 r. Współpraca z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku w zakresie udostępnienia dla Stowarzyszenia STACJA pomieszczeń na prowadzenie działalności statutowej – w tym prowadzenie punktu konsultacyjnego ds. uzależnień.

2006 r. Zadanie publiczne „Narkotyki – droga donikąd” - współfinansowane ze środków Miasta Rybnik. We współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Rybniku w roku 2006 zorganizowaliśmy  konkurs na plakat antynarkotykowy oraz imprezę profilaktyczną dla młodzieży pod hasłem „NARKOTYKI – DROGA DONIKĄD” (warsztaty, projekcja filmu i prelekcja dotycząca narkotyków). Wzięło w niej udział 60 osób. Wydrukowaliśmy plakat antynarkotykowy wyłoniony spośród prac biorących udział
w konkursie.


W ramach działalności punktu konsultacyjnego współpracowaliśmy do tej pory z instytucjami i osobami mającymi kontakt z młodzieżą i osobami uzależnionymi, m. in. z kuratorami sądowymi, pedagogami szkolnymi.

Prowadziliśmy również zajęcia profilaktyki uzależnień w innych miastach: Wodzisławiu Śl., Raciborzu, Pszowie, Rydułtowach, Kędzierzynie-Koźlu, Dąbrowie Górniczej, Żorach, Wrocławiu.

Podziekowanie Zespołu Szko-Ponadgimnazjalnych w Rydutowach